Ekonomi

Çin 10 ay sonra ilk kez kısa vadeli borçlanma faizini düşürdü

Bankadan yapılan açıklamaya göre 7 gün vadeli ters repo işleminde faiz oranı 10 baz puan indirilerek yüzde 1,90’a çekildi. Böylece Banka, Ağustos 2022’den bu yana ilk kez kısa vadeli borç verme faiz oranını düşürdü. Piyasaya kısa vadeli tahvillerde 2 milyar yuan (280 milyon $) verildi.

değişim işareti

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin merkez bankası büyümeyi desteklemek için para politikasını gevşetirken, ABD Merkez Bankası (Fed), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) gibi diğer önde gelen merkez bankalarının faiz artırımları dikkat çekiyor. Enflasyona karşı faiz oranları.

Analistler, COVID-19 tedbirlerinin kaldırılmasına rağmen ekonominin beklendiği gibi toparlanmadığı Çin’de 7 günlük repo faizinin düşürülmesinin önümüzdeki aylarda orta ve uzun vadeli faiz oranlarında bir değişikliğin işareti olabileceğini söylüyor. .

Çin Merkez Bankası’nın faiz oranlarında bir sonraki düzenlemenin, 200 milyar yuan (28 milyar dolar) tutarındaki Orta Vadeli Kredi Tesisi (MLF) kredisinin yenileneceği 15 Haziran’da olabileceğini belirten analistler, MLF faiz oranında değişiklik olabileceğini söylediler. Perşembe günü talep ve yatırımcı güveninin zayıflamasıyla gündemdeydi. gelebileceğini belirtti.

habercayiralan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu