Ekonomi

Aprea Therapeutics yeni kanser ilacı APR-1051 için IND başvurusunda bulundu

DOYLESTOWN – Aprea Therapeutics, Inc., hassas onkoloji konusunda uzmanlaşmış bir biyofarmasötik şirketi. yeni kanser ilacı adayı APR-1051 için ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) bir Araştırma Amaçlı Yeni İlaç (IND) başvurusunda bulundu. Bugün açıklanan başvuru, hücre döngüsünün ve DNA hasarı onarımının önemli bir düzenleyicisi olan WEE1 kinazı hedef alan oral bir inhibitör olan ilacın geliştirilmesinde önemli bir adıma işaret ediyor.

Klinik öncesi çalışmalara göre APR-1051, moleküler yapısı, seçiciliği ve farmakokinetik özellikleriyle diğer WEE1 inhibitörlerinden farklılık göstermektedir. Çalışmalar, APR-1051’in güçlü anti-tümör aktivitesi ve potansiyel olarak olumlu bir farmakokinetik profil sergileyebileceğini göstermektedir. Aprea Lideri ve CEO’su Dr. Oren Gilad, bileşiğin benzersiz özelliklerine ve sınıfının en iyisi tedavi olma potansiyeline olan güvenini dile getirdi.

FDA onayını bekleyen Aprea, belirli genetik ve/veya moleküler özelliklere sahip hastalarda APR-1051’in monoterapi olarak güvenliğini, tolere edilebilirliğini ve ön aktivitesini değerlendirmek için bir Faz 1/2a doz yükseltme çalışması başlatmayı planlıyor. Şirket, klinik testlere 2024 yılının ilk yarısında başlamayı ve çalışma tasarımına ilişkin daha fazla ayrıntının daha sonraki bir tarihte açıklanmasını bekliyor.

Aprea’nın önde gelen programı ATRN-119 da şu anda katı tümör endikasyonları için geliştirilmektedir. Şirketin APR-1051 ile kaydettiği ilerleme, hassas onkoloji tedavilerini ilerletmeye yönelik daha geniş çabalarında önemli bir kilometre taşını temsil ediyor.

Bu makalede yer alan bilgiler bir basın bültenine dayanmaktadır.

Yatırımcılara ve ilgili taraflara, Aprea’nın FD Yönetmeliğine uyumunun bir modülü olarak yatırımcı ilişkileri web sitesi aracılığıyla açıklayabileceği güncellemeleri takip etmeleri tavsiye edilir.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haber-karkamis.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu